Z pewną dozą nie... no czegoś tam na nie, podchodzę do wszelkich nagród przyznawanych systemom antywirusowym. Why? Ponieważ. ;)
Ponieważ testy te i nagrody są często sponsorowane po cichu przez firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe (to tak jak nasza liga piłkarska) ;)
No ale zdażają się wyjątki... szczególnie jeżeli.
Według firmy Eset, jesj produkt otrzymał właśnie prestiVirus Bulletin prestiżową nagrodę VB100, dla ESET File Security dla Linuks. Ponieważ nie zajmuję się linuksami, moją uwagę zwrócił tekst w artykule:
Ostatni certyfikat VB100% przyznany ESET File Security dla Linuks potwierdza skuteczność technologii ThreatSense oraz rozwijanego od lat heurystycznego silnika antywirusowego, na których oparto najnowsze rozwiązania ESET NOD32 Antivirus oraz ESET Smart Security.
Ni mniej, ni więcej, nagroda była za skuteczność silnika heurystycznego wykrywania wirusów, który jest też stosowany w rodzinie produktów dla Windows.
Dlaczego ta technologia jest tak ważna. Jak działają antywirusy, tak w największym skrócie?
Pojawia się wirus.
Specjalne serwery utrzymywane przez producentów oprogramowania antywirusowego starają się jak najszybciej pozyskać informacje o nowym wirusie.
Producent oprogramowania antywirusowego analizuje nowego śmiecia i uaktualnia sygnatury.
Sygnatury rozsyłane są do użytkowników antywirusów.
Program u użytkownika wie, że ma chronić komputer od jeszcze jednego śmiecia i wie, jak tego śmiecia znaleźć.
Dlatego tak ważne jest posiadanie ważnej licencji na anywirusa (płaci się za niąna okres roku) i regularne uaktualnianie sygnatur antywirusowych. Antywirus bez nowych sygnatur jest połową antywirusa.
A co się dzieje, jeżeli firma antywirusowa nie wypuściła jeszcze nowych sygnatur? W tym wypadku program antywirusowy powinien przeanalizować kod potencjalnego wirusa, wysłać informacje do producenta antywirusa i podjąć działanie mające na celu zapobieżenie infekcji komputera. I za to właśnie odpowiedzialna jest technologia, która w produktach firmy ESET nazywa się ThreatSense.
Strona na dziś:
Wirusowy radar
niedziela, 22 czerwca 2008
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz